Kahramanmaraş merkezli depremin ilk gününden itibaren bölgelerde elektrik sorunu yaşandı.

Haberler

Kahramanmaraş merkezli depremin ilk gününden itibaren bölgelerde elektrik sorunu yaşandı.

Bu noktada yakıtsız ve doğal enerji kaynağı olan güneş kısmen devreye girdi. Enerji ihtiyacının karşılanması amacıyla bazı konteynerlere güneş panelleri kuruldu. Güneş enerjisi üreten firmalar da ellerindeki güneş panellerini bölgelere gönderdi. Konteynerlerin elektrik ihtiyacının karşılanması için kurulan paneller; aydınlatma, telefon şarjları ve buzdolabı gibi acil ihtiyaçları karşılayabiliyor.

ORTALAMA 3-4 BİN DOLAR

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Genel Sekreteri Hakan Erkan, konteynerlerde dört panelin olduğu 3-4 kilovatlık sistemlerin kurulduğunu belirtti. Erkan, “Üyelerimiz pek çok sistem kurdu, bu sistemlere ek olarak 100 konteynerin daha ihtiyacının karşılanmasını hedefliyoruz. Elektriğin daha geç gidebileceği yerlere güneş panellerini kurmak ilk hedefimiz . Çok talep var. Türkiye’de 30’dan fazla panel üreticisi var. Bu firmalarda öncelikle stokta olan ürünler bölgeye gitti. Bir panel üç-dört günde üretiliyor” dedi. Panel fiyatlarının büyüklüğüne ve kalitesine göre değişiklik gösterdiğini belirten Hakan Erkan, dört panel, bir invertör ve iki bataryadan oluşan bir sistemin ortalama 3-4 binDolarolduğunu kaydetti. Erkan, kırsal bölgelerde altı ay daha güneş panellerine ihtiyaç olabileceğini söyledi.

İSTANBUL DEPREMİNE HAZIR MIYIZ

Erkan, “İSTANBUL’da maalesef büyük araziler kalmadı. Ama olabilecek her bölgeyi, parkları şimdiden hazırlamak gerekiyor. Deprem yol haritası hazırlanması gerekiyor. Çünkü her tarafa jeneratör yetmeyecektir. Bir panel, bir batarya ile telefon trafiğini ayakta tuttuğunuz zaman hareket başlamış oluyor” dedi.

Solar3GW Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Bahadır Turhan ise enerjinin tüketildiği yerde üretildiği bir yapıda olması gerektiğinin altını çizdi. Turhan, “Güneşten elektriği kaynak alacak mikro şebekelerin oluşturulması gerekiyor.Deprembölgelerinde en çok köylerin elektriğe ihtiyacı olduğunu duyuyoruz. Afet anında hemenElektriksağlayabilmesi açısından Köy GES’ler oluşturulmalı. Çünkü arazideki GES’ler son derece oluyor” dedi. Bundan sonra kurulacak santrallara tek başına çalışma özelliğinin de eklenmesi gerektiğini belirten Turhan, “Tüm deprem bölgelerinde mobil güneş paneli ve akülü depolama içeren mobil mikro GES sistemleri hazırda tutulabilir. Böylece afet durumunda bu sistemler hızlıca bölgeye sevk edilebilir” dedi.